Bursztyn to naturalny kamień, który jest bardzo ceniony ze względu na swoje unikatowe właściwości. Jest wykorzystywany do produkcji biżuterii, a także jako dodatek do wyrobów kosmetycznych i leków. Co więcej, w niektórych kulturach bursztyn uznawany jest za symbol życia i nadziei.
Z technicznego punktu widzenia bursztyn bałtycki jest kopalną żywicą drzew iglastych, a to znaczy, że powstał z żywicy drzew iglastych, które około 40 mln lat temu porastały wschodnią część dzisiejszego basenu Morza Północnego.
Przez sieć rzeczną i różne spływy powierzchniowe żywica drzew bursztynodajnych była transportowana do morza, gdzie uległa tzw. diagenezie, czyli spojeniu luźnych skał w jedną zwięzłą i polimeryzacji. Dzięki tym procesom żywica stawała się twardsza i zmieniała się jej temperatura topnienia, czego skutkiem jest dzisiejszy, dobrze znany nam bursztyn bałtycki, czyli inaczej sukcynit.
Dlaczego bursztyn powstał akurat w Morzu Bałtyckim?
Byśmy mogli dzisiaj cieszyć się z pięknej biżuterii z bursztynu, to 40 mln lat temu w naszym regionie świata musiało zajść wiele procesów, które spowodowały powstanie tego niezwykłego surowca. I tak też się stało. Wtedy na terenie dzisiejszego Bałtyku rozpościerał się kontynent zwany Fennoskandią, który porastał tzw. ,,bursztynowy las”, a tuż obok, tu gdzie dzisiaj znajduje się Polska płynęło płytkie morze eoceńskie.
Przez wybuchy wulkaniczne rosnące w owych lasach jodły, cyprysiki, świerki, modrzewie i tuje oraz dzisiaj rzadkie sekwoje, cedrzyńce i sośnice wypuszczały dużo żywicy, jako ochronę przed temperaturą i pyłem. Tam w żywicy zamknięte zostały różne drobinki oraz owady, które zachowały się do dziś w bursztynach. Wraz z powalonymi drzewami wskutek zmieniających się warunków do ziemi dostała się żywica, która później zamieniła się w bursztyn.