Wysyłka GRATIS od 200 zł w ciągu 2 dni | Tel. 502818509

Nie masz pewności czy posiadasz prawdziwy bursztyn?

      Bursztyn, zwany też jantarem, to zastygła i stwardniała żywica drzew, a jednocześnie jeden z ciekawszych kamieni stosowanych w wyrobach jubilerskich. Czym wyróżnia się ten nietuzinkowy kamień? Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Dlaczego “bursztyn” ? Nazwa „bursztyn” pochodzi od niemieckiego określenia „bernstein”, co oznacza kamień, który się pali. Istotnie, ta właściwość bursztynu znana jest nie od dziś i wykorzystywana w wyrobach zapachowych, między innymi w kadzidłach.

Woń palonego bursztynu jest bardzo przyjemna, w pozytywny sposób wpływa na panującą atmosferę i na zmysły. Bursztynowi przypisuje się również właściwości lecznicze – słynna i ceniona jest nalewka z bursztynu. Jednak bursztyn to nie tylko piękny zapach, ale i niebanalna estetyka. Kamień znany ze swej wyjątkowej barwy, doczekał się własnego odcienia – kolor bursztynowy wszedł na stałe do kanonu mody.

Również w jubilerstwie bursztyn odgrywa znamienną rolę. Spotkamy go w pięknie skomponowanych kolczykach, bransoletach i naszyjnikach.

Kamień ten doskonale prezentuje się zarówno w dużych formach – np. jako okazały wisior, jak i w detalicznych elementach zdobniczych – np. drobne bursztynowe listeczki w srebrnej bransolecie albo górna część srebrnej broszki w formie róży.

Pasuje zarówno do biżuterii klasycznej – np. tradycyjnego pierścionka z owalnym oczkiem, jak i do biżuterii wyszukanej i bardzo dekoracyjnej – np. do pięknego wisiorka zwieńczonego dużym kamieniem w nietypowym kształcie.

Piękno i wszechstronność bursztynu, a zarazem jego stosunkowo przystępna cena sprawiają, że jest on bardzo lubianym kamieniem wśród przedstawicielek płci pięknej w każdym wieku. Popularność bursztynu sprawia, że coraz częściej pojawiają się pytania o to, w jaki sposób rozpoznać prawdziwy kamień.

JAK SPRAWDZIĆ BURSZTYN – METODA SOLANKOWA

Pierwszym sposobem jak sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy, jest tzw. metoda solankowa. Jest ona o tyle wygodna, że z powodzeniem możemy ją wykonać np. w hotelu nad morzem, aby w razie potrzeby móc jeszcze tego samego dnia zareklamować sprzedawcy podrabiany produkt. Polega ona na włożeniu bursztynu w słonej wodzie (na jedną szklankę przypada ok. 5 łyżeczek soli) – prawdziwy bursztyn – niezależnie od rozmiaru – powinien unosić się na powierzchni. Jeśli odpadł na dno możesz mieć pewność, że masz do czynienia z podróbką. Oczywiście ta metoda jest skuteczna jedynie dla produktów wykonanych tylko z bursztynu, nie będzie działać w przypadku wyrobów z metalami typu srebro czy złoto.

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY BURSZTYN ZA POMOGĄ GORĄCEJ IGŁY?

Druga metoda polecana jest tylko i wyłącznie gdy znajdziemy dość spory kawałek bursztynu i nie jest nam go szkoda, bądź też jesteśmy niemal przekonani o posiadaniu podróbki bursztynu  – musimy go bowiem podpalić.

Metoda ta polega na pogrzaniu do bardzo wysokiej temperatury czubka od igły i wbiciu jej w bursztyn. Jak można w ten sposób rozpoznać bursztyn?

Dzięki tej metodzie możemy łatwo rozpoznać podróbki bursztynu:

Jasny płomień – takiego płomienia nie wytwarza żadna inna substancja – jest on jasny jak płomień świecy!

Zapach żywicy – piękny, nie do pomylenia z niczym innym – gdy poczujemy swąd plastiku wiemy, że mamy do czynienia z podróbką

Wyjęcie igły – dzięki temu łatwo rozróżnimy bursztyn od kopalu – młodej żywicy, która również wytwarza zapach jak bursztyn, jednak wyjęcie z niego igły nie będzie łatwe, a na igle zostaną ciągnące się nitki.

JAK SPRAWDZIĆ CZY TO BURSZTYN DZIĘKI WŁAŚCIWOŚCIOM ELEKTROSTATYCZNYM?

To kolejny bardzo dobry sposób aby sprawdzić czy bursztyn jest prawdziwy. Co najważniejsze, nie musimy go wykonywać dopiero będąc w hotelu nad morzem, a już podczas zakupu bursztynu. Wystarczy pocierać bursztyn przez około 20 sekund o naturalny materiał – np. wełnę czy bawełnianą ściereczkę – a następnie przyłożyć do niego drobne kawałki papieru.

Kawałki papieru, jak i inne drobne elementy znajdujące się w pobliżu – np. drobinki kurzu czy włosy będą przyciągane przez nasz bursztyn. Jeśli jednak nie zachodzi żadna tego typu reakcja, możemy być pewni, że nasz bursztyn nie jest prawdziwy.

JAK ROZPOZNAĆ BURSZTYN – TEST UV

Kolejny test, który możemy wykonać by sprawdzić bursztyn, to test UV. Wystarczy, że sprawdzimy, jak wygląda nasz bursztyn w świetle ultrafioletowym.

Tworzywo sztuczne pod wpływem światła UV nie zmieni koloru. Kopal stanie się po prostu biały. Bursztyn natomiast zmieni barwę na niebieską lub żółto-miodową.

Jak kupować, żeby nie żałować

Decydując się na zakup wyrobów z bursztynem, włączajmy zdrowy rozsądek i unikajmy tzw. okazji. Za kilogram dobrej jakości surowca trzeba ob

ecnie zapłacić średnio ok. 7 000 zł, więc nie oczekujmy, że biżuteria wykonana z bursztynu i metalu szlachetnego (srebro, złoto, stal) będzie tania.  Warto też przygotować się do zakupów i zainteresować tematem wcześniej (podobnie jak przygotowujemy się do zakupu nowej pralki czy aparatu fotograficznego, szukając najlepszych parametrów). Doczytajmy wcześniej, czym jest bursztyn naturalny, jakie są jego najczęstsze modyfikacje i imitacje, by sprzedawca w sklepie stał się dla nas co najmniej równorzędnym partnerem do rozmowy (jeśli tak nie jest, poszukajmy innego salonu sprzedaży). Nastawmy uszu, kiedy usłyszymy sformułowanie bursztyn prawdziwy– nie oznacza ono bynajmniej naturalnego, tylko modyfikowany. Nie ufajmy takim certyfikatom, które każdy sklep sam sobie może wydrukować, tylko szukajmy ważnych certyfikatów wydawanych przez organizacje branżowe dla danego punktu sprzedaży. Dla pewności zawsze możemy zainwestować w badanie na spektrometrze lub szukać takiego punktu sprzedaży, który do zakupu dołącza niezależne świadectwo badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 7 =

Close
Sign in
Close
Cart (0)

No products in the cart. No products in the cart.





0