Bursztyn jest kojarzony przede wszystkim z nadbałtyckimi plażami. Nie każdy jednak wie, że jest to kopalna żywica pochodząca z pradawnych drzew iglastych. Bursztyn jest dziś wykorzystywany jako efektowna ozdoba srebrnej i złotej biżuterii. Świetnie się prezentuje zarówno jako ozdoba pierścionka, jak i naszyjnika czy bransoletki. Przed zakupem biżuterii z bursztynem, warto dowiedzieć się trochę na jego temat i poznać właściwości tego cennego surowca. Czym się charakteryzuje bursztyn i czy biżuteria, z której został zrobiony, jest trwała?
Czy wyjątkowy wygląd to jedyna zaleta bursztynu?
Chcąc podarować bliskiej osobie coś wyjątkowego, warto się udać do sklepu z biżuterią i obejrzeć bransoletki albo pierścionki z bursztynem. Nie każdy wie, że wyjątkowy wygląd bursztynu to nie jedyna zaleta tego surowca. Dzięki niezwykłemu kolorytowi i wyjątkowemu procesowi powstawania jest chętnie wykorzystywany przez wielu projektantów biżuterii. Oprócz tego ma również właściwości lecznicze.
Bursztyn bowiem emituje ujemne jony, co oznacza, że jest naturalnym jonizatorem powietrza. Co więcej, biżuteria z bursztynu zawiera również inne ważne dla zdrowia składniki, czyli krzem, żelazo, sole, wapń czy magnez. Ogromną zaletą takiej biżuterii jest również ponadczasowość i uniwersalność, ponieważ pasuje zarówno do eleganckich kreacji, jak i do codziennych, luźniejszych stylizacji.
Czy biżuteria z bursztynu jest trwała?
Warto wiedzieć, że w strukturze bursztynu zachodzą zmiany, które są określane mianem starzenia się tego surowca. Do czynników, które je wywołują, można zaliczyć światło, ciepło, tlen, wodę czy zanieczyszczenia atmosferyczne. Do starzenia się kolczyków czy bransoletek z bursztynem dochodzi powoli, jednak odpowiednia pielęgnacja biżuterii sprawi, że bursztyn będzie służył przez długie lata, wyglądając pięknie.
Ważne jest przede wszystkim zamykanie biżuterii w szczelnym pudełku i wcześniejsze zawinięcie jej w bawełnianą szmatkę, aby się nie porysowała. Z uwagi na to, że czynniki zewnętrzne szkodzą bursztynowi, należy zdejmować bransoletkę czy pierścionek przed kąpielą, nie zakładać ich po użyciu perfum i w miarę możliwości nie dopuszczać do kontaktu biżuterii z potem. Do czyszczenia nie wolno używać detergentów ani alkoholu – wystarczy sucha, miękka szmatka.