Jak dbać o biżuterię?
Biżuterię, jak każdy inny przedmiot, trzeba od czasu do czasu przeczyścić, my również robimy to w sklepie. Najwięcej roboty jest ze srebrem, może zżółknąć od słońca, poczernieć od leżenia lub pokryć się nieprzyjemnym rdzawym nalotem. Nie jest to jednak powód do rozpaczy, prawdziwe srebro można bardzo łatwo przywrócić do naturalnego blasku, jaki był w momencie zakupu go w gablocie pięknie oświetlony jasnymi ledami, ten blask też po części nas kusi do zakupu błyskotek, jesteśmy trochę jak sroki które przyciąga to co się ładnie świeci.
Biżuterię można czyścić zarówno specjalnymi środkami chemicznymi, które również w przyszłości planujemy wprowadzić do swojej oferty, jak i specjalną ściereczką do czyszczenia oraz domowymi sposobami, jakich byście się mogli nie spodziewać. My osobiście używamy płynu do czyszczenia srebra Argentum, wystarczy dosłownie chwila, kilka sekund i srebro wygląda niesamowicie, tak jak w dniu produkcji. Ściereczką jest trochę trudniej, nie dotrzemy niestety w każdy zakamarek przy bardziej skomplikowanej biżuterii, za to może służyć świetnie do polerowania, eliminowania drobnych nalotów na powierzchni.
Jakie są zatem domowe sposoby na czyszczenie biżuterii?
Soda oczyszczona
Jak powszechnie wiadomo, soda oczyszczona jest dobra na wszystko. Również do czyszczenia biżuterii. zrób gęsta pastę, mieszając ¼ szklanki sody oczyszczonej i dwie łyżeczki wody. Dokładnie wymieszaj całość i miękką gąbką lub szmatką nanieś na biżuterię. Poleruj przez kilka chwil, a następnie spłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha. Do czyszczenia i polerowana złotej biżuterii, do pasty dodaj odrobinę octu. Pomoże wyczyścić metal i nada mu blasku. Nie stosuj jednak tej metody w przypadku pereł i kamieni szlachetnych. Możesz uszkodzić ich powierzchnię lub wypłukać klej na mocowaniu kamieni.
Piwo
Jeżeli jesteś miłośnikiem piwa, to zapewne ucieszy cię wiadomość, że możesz wykorzystać niewielką ilość do wyczyszczenia złotej biżuterii. Nalej odrobinę na czystą, miękką szmatkę i przetrzyj nią kilkukrotnie biżuterię. Drugiej szmatki użyj do wypolerowania ozdób i gotowe. Biżuteria zalśni jak nowa, a reszta piwa czeka na oblanie dobrej roboty.
Tabletki do czyszczenia aparatów na zęby
Tabletki do czyszczenia aparatów na zęby są kolejnym skutecznym i prostym sposobem, a uratowanie zleżałej biżuterii. Możesz użyć jej zarówno do czyszczenia złota, srebra jak i kamieni szlachetnych. Wystarczy, że jedną tabletkę umieścisz w szklance wody, a następnie wrzucisz biżuterię i pozostawisz na kilka minut. Po tym czasie opłucz ją letnią wodą i gotowe.
Niektórzy proponują keczup, ale mnie to jakoś nie przekonuje i nie będę tego polecać.
Pasta do zębów i miękka szczoteczka
Kolejnym domowym sposobem na wyczyszczenie biżuterii jest użycie pasty do zębów. Jej maleńkie drobinki zetrą każdy osad, nie uszkadzając biżuterii. Weź niewielką ilość pasty do zębów i nanieś ją miękką szmatką na czyszczone świecidełka. Poleruj przez kilka chwil, a następnie opłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha.
Ocet
Srebro możesz wyczyścić również przy pomocy octu. Weź ½ szklanki, dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej i zamocz w takiej mieszance czyszczoną biżuterię. Pozostaw w roztworze na dwie do trzech godzin. Po upływie tego czasu, wyjmij, opłucz i wysusz miękką szmatką. Ja osobiście nie lubię zapachu octu, więc nie polecam tego sposobu osobom które mają też z tym problem.
Wódka
Kąpiel w wódce dobrze zrobi wszystkim kryształom i metalom szlachetnym. Dzięki niej, odzyskają blask i staną się czyste i lśniące. Weź miękką szmatkę i zanurz ją w wódce, a następnie przetrzyj nią pierścionek, kolczyki lub naszyjnik. Możesz również zanurzyć biżuterię w całości na kilka chwil. Efekt będzie taki sam. Wódka nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku kamieni, które nie mają budowy krystalicznej. Może je uszkodzić.
Folia aluminiowa
Nieco bardziej skomplikowana metoda, która skutecznie wyczyści każdy metal. Folia aluminiowa jest idealna do czyszczenia złota jak i srebra. Małą miskę okręć folią aluminiową, wlej ciepłą wodę i dodaj łyżeczkę soli kuchennej. W mieszance umieść biżuterię i po kilku minutach będzie jak nowa. Wystarczy ją opłukać i wytrzeć miękką szmatką.
Zanurz ją w roztworze ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Po około 15 minutach należy wyciągnąć biżuterię i osuszyć ją wycierając miękką ściereczką. Wyczyścimy tym samym naszą złotą biżuterię z delikatnego osadu i kurzu
Zanurz ją w roztworze ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Po około 15 minutach należy wyciągnąć biżuterię i osuszyć ją wycierając miękką ściereczką. Wyczyścimy tym samym naszą złotą biżuterię z delikatnego osadu i kurzu
Oprócz regularnego czyszczenia, można również spowolnić procesy utleniania się powierzchni. Wystarczy pilnować, aby nienoszona biżuteria była odpowiednio przechowywana np. w pudełku lub szkatułce. Dłużej nienoszoną biżuterię przed schowaniem najlepiej owinąć w miękką tkaninę albo ligninę (np. chusteczkę higieniczną). Dzięki temu ozdoby dłużej zachowają czystą, błyszczącą powierzchnię. Biżuterię należy przechowywać w miejscu w którym nie ma wilgoci, bowiem to ona też wpływa na powstawanie nieprzyjemnych osadów na naszej biżuterii.
Nie należy również pozostawiać biżuterii na oknie – światło, a zwłaszcza jasne słońce może nie działać na nią korzystnie.
Zdejmuj pierścionki przed myciem dłoni, kolczyki i wisiorki przed kąpielą czy prysznicem i staraj się nie pozostawiać biżuterii w łazience. Dzięki temu Twoje ozdoby dłużej zachowają blask nowości. Przy wykonywaniu jakichkolwiek prac domowych należy ściągać biżuterię; w innym razie narażamy ją na uszkodzenia natury mechanicznej – np. rysy, pęknięcie kamienia lub też na powstanie chemicznych zmian w reakcji np. detergentu z powierzchnią pierścionka.